strona główna

Loryniec

Loryniec jest wsią sołecka polożoną w Gminie Kościerzyna w Powiecie Kościerskim województwa Pomorskiego. Gmina Kościerzyna została powołana w dniu 01.01.1992r. na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów (Dz. U. nr 87/1992 poz. 397).

Wieś leży ok. 11 km na południowy zachód od Kościerzyny. Ta stara kaszubska wieś jest przepięknie rozłożona wśród lasów i jezior Borów Tucholskich, które się tutaj rozpoczynają nad rzeką Wdą w ujściu jej największego dopływu rzeki trzebiochy. W pobliżu znajduje się największe na Pojezierzu Kaszubskim Jezioro Wdzydze. Loryniec leży na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Sołectwo Loryniec (Loryniec, Szludron, Wawrzynowo) posiada powierzchnię 850,25ha i zamieszkuje go 155 mieszkańców. Położone jest w połowie szlaku wodnego Wdy pomiędzy miejscowościami Lipusz (gdzie zazwyczaj rozpoczynają się spływy kajakowe), a miejscowością Wdzydze Kiszewskie - która stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Kaszub - położonej nad Kaszubskim Morzem. Szlak rzeki Wdy, który rozpoczyna się na terenie sąsiedniej Gminy Lipusz jest najważniejszym szlakiem wodnym Kaszub. Organizowane są na nim spływy zwane Śladami Remusa. Zaliczany jest do spływow o średnim stopniu trudności i przebiega on przez Lipusz, Loryniec, Wdzydze i dociera do Wisły w okolicach Bydgoszczy. Jezioro Schodno i Jezierzno oraz część Wdy i Trzebiochy zostały włączone do projektowanego rezerwatu faunistycznego Trzebiocha. Głównym celem utworzenia rezerwatu jest ochrona tarlisk endemicznej troci jeziornej zwanej trocią wdzydzką.